Grécko – nový protektorát nemecko-francúzskej euroríše?

Celý svet s hrôzou sledoval počínanie gréckeho premiéra Georga Papandrea, ktorý sa rozhodol vyhlásiť referendum o prijatí pôžičky a tým pádom aj zotrvaní v eurozóne. „Aká to drzosť od Grékov!“ volala celé Európska únia na čele s Nemeckom a Francúzskom.

 

Nebudem hodnotiť počínanie gréckeho politika, ktorý už skutočne nevedel, čo v danej situácií robiť a tak si za rukojemníka vzal svoj kvalitne ničený ľud. Týmto činom si však v každom prípade sám na seba uviazal bič alebo lepšie povedané, politickú slučku. A dobre mu tak.

 

Čo ma však zarazilo viac, ako samotné referendum, je postup Sarkozyho a Merkelovej. Pozvať si premiéra nezávislého štátu na koberček a vnútiť mu prijatie alebo zmenu politického rozhodnutia, je v moderných západoeurópskych dejinách mimoriadne nebezpečným precedensom, ktorý znamená, že silné krajiny môžu priamo a to aj vrátane hrozieb ovplyvniť vnútornú politiku slabšieho štátu.

 

Možno budete namietať, že išlo o viac, ako len obyčajné vnútroštátne rozhodnutie a v istom zmysle budete mať pravdu. Áno, možno išlo o osud celej Európskej menovej únie. Lenže v každom prípade je referendum len a len vnútornou záležitosťou každého štátu a iný štát mu nesmie z akejkoľvek príčiny do tohto procesu zasahovať. Iba ak by šlo o protektorátne územie. No nie však Grécko suverénny štát? Sám sa bojím na túto otázku jednoznačne odpovedať.

 

Tak trochu mi to celé pripomína onen slávny mníchovský diktát, ktorý bolo nútené prijať Československo v roku 1938. Hoci vtedy šlo o takzvané zachovanie európskeho mieru a dnes ide o takzvané zachovanie európskej meny a prosperity, niektoré paralely sú značne podobné. Až na to, že v tej dobe boli Nemecko a Francúzsko nepriatelia číslo jedna a dnes lepších priateľov sotva nájdete.

Kapitalizmus nechcel nikto alebo percentá nepustia

22.11.2011

Je to jednoducho tak. Túto domnienku som získal ešte pred niekoľkými rokmi, keď som celý deň sledoval reportáže z roku 1989, ktoré vysielala Česká televize. Myslím, že tie dokumenty som pozrel veľmi pozorne a práve preto ma udivila jedna vec – ani jeden z protagonistov Nežnej revolúcie a ani jeden z opýtaných a diskutujúcich ľudí sa nevyslovil pre zavedenie [...]

Už viem, ako oslávim 17. november

16.11.2011

Dlho som premýšľal nad tým, ako by som mal stráviť tak významný sviatok, akým je 17. november, čiže „Deň boja za slobodu a demokraciu“. Napadlo mi viacero možností – napríklad sa vybrať do parlamentu a dobre si ho v rámci dňa otvorených dverí poprezerať, veď nakoniec som v tejto inštitúcií ešte nikdy nebol a tak by to rozhodne bola podnetná návšteva. A čo [...]

Kapitalizmus v kríze? Práve naopak!

18.10.2011

Na dvere nám klope ďalšie pokračovanie krízy. Budúci rok by podľa odborníkov mal byť poriadne ťažký. Čaká nás teda ďalšie prepúšťanie, uťahovanie opaskov, stagnácie miezd, ale zvyšovanie cien, jednoducho, celkové zhoršenie úrovne hospodárstva. Zdalo by sa teda, a poniektorí to aj tvrdia, že kapitalizmus sa dostal do krízy. Že jednoducho nefunguje. Myslia si [...]

zelenskyj

Kyjev ponúkol Moskve energetické prímerie, návrh odovzdali Američania

06.04.2026 21:39

Ukrajinský prezident už skôr uviedol, že Ukrajina je pripravená pristúpiť na prímerie počas veľkonočných sviatkov, prípadne k energetickému prímeriu.

Robert Fico

Fico: Bojujeme za sprevádzkovanie Družby. USA strácajú kontrolu nad vojnou v Iráne a situácia s ropou a plynom sa naďalej zhoršuje

06.04.2026 21:28

Premiér si pripomenie boj proti fašizmu v Bratislave, Dachau aj v Moskve.

Trump US Iran

Irán môžeme zničiť počas jedinej noci, hrozí Trump. Podľa Hegsetha čaká krajinu najhoršie bombardovanie od začiatku vojny

06.04.2026 20:25, aktualizované: 23:20

Prezident USA tiež informoval, že na záchrane posádky zostrelenej stíhačky sa podieľalo vyše 170 lietadiel.

Srbsko Maďarsko plynovod výbušniny nález Kanjiža

Šéf srbskej plynárenskej spoločnosti Srbijagas: Cieľom výbušnín v Kanjiži bolo zanechať Maďarsko a Slovensko bez plynu

06.04.2026 19:30

Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu oznámil, že armáda a polícia našli výbušniny „niekoľko stoviek metrov“ od plynovodu vedúceho do Maďarska.

chesus

Svet je možné zmeniť a o tom chcem písať...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 79295x
Priemerná čítanosť článkov: 3172x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy