Aj v tomto článku by som sa rád venoval problematike priamej demokracie. Niektorí z mojich oponentov mne a tejto téme vyčítali naivnosť a nereálnosť. Čo je však zaujímavé, ľudia žijúci v západnej Európe a rovnako aj v Spojených štátoch amerických by s nimi príliš nesúhlasili. Mnohí z nich by totiž za priamu demokraciu alebo jej prvky hlasovali všetkými desiatimi.
Potvrdzujú to aj nasledovné prieskumy, ktoré čerpám z knihy Josa Verhulsta a Arjena Nijeboera „Priama demokracia – fakty a argumenty k zavedeniu občianskej iniciatívy a referenda“. V nich je jasne dokázané, že obyvatelia západnej Európy a severnej Ameriky by chceli na aktívnej politike participovať oveľa väčšou mierou, ako to teraz majú dovolené.
Takže tu je niekoľko sľúbených citácií z tejto knihy:
„V hodnotení stavu národa prieskum ukázal, že 77 % Britov verí, že musí byť zavedený systém „..kde určité rozhodnutia sú dané ľuďom na rozhodnutie v ľudovom referende“ (Prospect Magazine, október 1998). Podľa šetrenia uverejneného v Sun (15. marca 2003) 84 % Britov chcelo referendum o európskej ústave. V tom istom čase sa objavil prieskum v Daily Telegraph, podľa ktorého 83 % Britov chcelo riešiť otázky suverenity pomocou národných referend; iba 13 % verilo, že je to vládna úloha. Guardian (29. februára 2000) publikoval prieskum, podľa ktorého 69 % Britov chcelo referendum k novému volebnému systému, navrhnutému premiérom Blairom. Toto jasne ukazuje, že Briti chcú mať posledné slovo pri organizácii ich politického systému.“
„V Nemecku viac než 4 z 5 občanov chcú, aby občanmi iniciované referendum bolo umožnené celoštátne. Zo zisťovania Emnid v roku 2005 sa stalo jasné, že 85 % Nemcov bolo za (Reader’s Digest, 10. august 2005) a porovnateľné údaje prišli z tuctu iných prieskumov. V roku 2004 Emnid tiež žiadal od Nemcov odpoveď, či chcú referendum o európskej únii; 79 % odpovedalo pozitívne. Predošlé prieskumy dokázali, že nemecká preferencia priamej demokracii je vo všetkých stranách: z SPD voličov 77 % ju podporuje, CDU voliči na 68 %, FDP voliči na 75 %, zelení na 69 %, PDS voliči na 75 %.“
„V Holandsku podľa prieskumu SCP z roku 2002 podporuje zavedenie referenda 81 % voličov. V roku 1997 prieskum SCP zistil, že vo všetkých najväčších stranách je veľká väčšina za priamu demokraciu: z CDA – kresťanskodemokratickí voliči je 70 %, 81 % z PvdA – socialistickí voliči, 83 % z VVD – pravicoví liberálni voliči, 86 % z D66 – ľavicoví liberálnodemokratickí voliči (Kaufmann and Waters, 2004, str. 131). Podľa prieskumu NIPO z apríla 1998 chcelo referendum na zavedenie eura 73 % voličov a prieskum zo septembra 2003 ukázal, že 80 % chcelo referendum o európskej ústave (ktoré sa aj skutočne konalo v roku 2005, Nijeboer, 2005).“
„Väčšina obyvateľov v USA tiež požaduje priamu demokraciu. Medzi rokmi 1999 a 2000 sa konal najrozsiahlejší prieskum o priamej demokracii, ktorý sa kedy uskutočnil v USA. Vo všetkých 50 štátoch sa zistilo prinajmenšom o 30 % viac podporovateľov než oponentov; priemer pre celé Spojené štáty bol 67,8 % za a 13,2 % proti priamej demokracii. Pozoruhodné bolo, že čím viac bolo referend v štáte za 4 roky pred referendom, tým viac bolo podporovateľov priamej demokracie. V štátoch s málo alebo žiadnymi referendami bola priemerná podpora 61 %; v štátoch s priemerným počtom referend bolo 68 % za a v štátoch s viac než 15 referendami bola priemerná podpora 72 %. „Prieskumy v rokoch 1999 – 2000 demonštrovali, že skúsenosť s hlasovaním o iniciatívach a referendách skutočne zdvihla podporu týmto procesom“, komentár Watersa (2003, str. 477). Bol tiež prieskum o potrebe občanmi iniciovaného referenda na federálnej úrovni (Spojené štáty sú paradoxne jednou z mála krajín na svete, ktoré nemali celoštátne referendum, hoci priama demokracia je vcelku rozšírená na štátnej a miestnej úrovni). V tomto šetrení bolo 57,7 % za a 20,9 % proti.“
Učení páni zkušení drrn drrn drn ...
Nie, všetci ho nemali. U nich nebolo ...
a. boli sme my na Slovensku niekedy ...
To čo je dnes na Slovensku nie je ...
Volebné právo mali všetci . . ...
Celá debata | RSS tejto debaty