Španieli chcú priamu demokraciu. Čo chceme my?

Ako v predošlom blogu, aj v tomto si na pomoc vezmem práve prebiehajúce protesty v Španielsku. Tie sú nakoniec nesmierne zaujímavé, pretože z klasických protivládnych demonštrácií bežne prítomných v časoch krízy vyrástli do protisystémových. Španieli nielenže požadovali zmenu vlády, ale dokonca zmenu systému. Nastolili požiadavku priamej demokracie!

 

Španieli už majú dosť reprezentatívnej demokracie, majú pocit, že ich zástupcovia na politickej scéne nezastupujú tak, ako by mali a skôr sa snažia vybojovať čo najväčší vplyv sami pre seba. Možno si poviete: No a čo? Tak to je predsa všade – politika je špinavá hra, kde ide o moc a trafiky a bežný človek, volič, je na poslednom mieste. Dobre, ale je to správne? Musí to tak naozaj byť?

 

Odpoveď je: Nemusí. Ba dokonca nesmie. Španieli to vedia, prečo to nevieme my. Väčšina z nás si dobre uvedomuje realitu a vie, že vládnucim politikom sme ukradnutí až na jeden deň, deň volieb. Prakticky celé štyri roky sa nás snažia presvedčiť, že práve tá ich strana nám zabezpečí ružovú budúcnosť. Samozrejme, nikto im neverí, aj keď sa niekedy vynorí nejaký nový politický subjekt, ktorý, ako sa zdá, by mohol byť aspoň trochu iný a lepší ako tie pred ním, no prirodzene, nakoniec sa ukáže, že je úplne rovnaký. A to je bežná realita zastupiteľskej demokracie. Bežná realita, ktorej už Španieli majú plné zuby.

 

Čo by teda tí naši Španieli chceli? Volajú po zmene volebného systému, chcú, aby na politickom živote mohli participovať samotní „obyčajní ľudia“, chcú, aby boli politici a štátni úradníci účinne kontrolovaní a kedykoľvek odvolateľní, jednoducho chcú priamu, respektíve participatívnu demokraciu. Vláda by tak skutočne išla od ľudí, už nie zhora nadol, ale zdola nahor. Až vtedy by sa takéto zriadenie mohlo plným právom nazývať demokraciou, vládou ľudu.

 

Toto chcú Španieli. Nič viac, nič menej. Nie je žiadny dôvod, aby sme niečo podobné nechceli aj my. Koniec koncov, situácia je v oboch krajinách pomerne podobná, aspoň pokiaľ ide o mieru nezamestnanosti. Lenže mám také obavy, že pokiaľ na Slovensku ľudia vznesú požiadavku priamej demokracie, pretečie vo Váhu ešte mnoho vody. Alebo sa mýlim? Odpoveď na túto dilemu tkvie možno v tom, že Slováci prakticky ani nevedia, že niečo ako priama demokracia existuje, myslia si, že lepší systém, ako máme dnes, sa ani nedá dosiahnuť, tak ako si kedysi mysleli, že nikdy nebudú mať vlastný štát. A tak nám zostáva len šomrať po krčmách. No možno sa mýlim. Aspoň dúfam…

Kapitalizmus nechcel nikto alebo percentá nepustia

22.11.2011

Je to jednoducho tak. Túto domnienku som získal ešte pred niekoľkými rokmi, keď som celý deň sledoval reportáže z roku 1989, ktoré vysielala Česká televize. Myslím, že tie dokumenty som pozrel veľmi pozorne a práve preto ma udivila jedna vec – ani jeden z protagonistov Nežnej revolúcie a ani jeden z opýtaných a diskutujúcich ľudí sa nevyslovil pre zavedenie [...]

Už viem, ako oslávim 17. november

16.11.2011

Dlho som premýšľal nad tým, ako by som mal stráviť tak významný sviatok, akým je 17. november, čiže „Deň boja za slobodu a demokraciu“. Napadlo mi viacero možností – napríklad sa vybrať do parlamentu a dobre si ho v rámci dňa otvorených dverí poprezerať, veď nakoniec som v tejto inštitúcií ešte nikdy nebol a tak by to rozhodne bola podnetná návšteva. A čo [...]

Grécko – nový protektorát nemecko-francúzskej euroríše?

07.11.2011

Celý svet s hrôzou sledoval počínanie gréckeho premiéra Georga Papandrea, ktorý sa rozhodol vyhlásiť referendum o prijatí pôžičky a tým pádom aj zotrvaní v eurozóne. „Aká to drzosť od Grékov!“ volala celé Európska únia na čele s Nemeckom a Francúzskom. Nebudem hodnotiť počínanie gréckeho politika, ktorý už skutočne nevedel, čo v danej situácií [...]

Muchtar Babajev, COP29

Prelom v boji proti otepľovaniu: Desať rokov diskusií priniesli dohodu o uhlíkových kvótach

23.11.2024 20:02, aktualizované: 20:25

Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.

borrell

Putin či Netanjahu, žiadne výhovorky. Európske vlády musia rešpektovať zatykače ICC, vyhlásil Borrell

23.11.2024 19:09

Štáty, ktoré podpísali Rímsky dohovor, sú povinné rozhodnutie súdu vykonať. Nie je to dobrovoľné, povedal Borrell.

Russia Ukraine War Missiles Explainer

V Moskve sa možno tešia zbytočne, Trump zatiaľ záhadne mlčí. Naozaj zastaví údery s americkými raketami na ruskom území?

23.11.2024 17:30

Ukrajinci sú zvedaví, čo urobí Donald Trump v prípade Bidenovho povolenia vystreľovať americké rakety proti cieľom na ruskom teritóriu.

Pásmo Gazy / Jenin /

Útoky v Gaze zabili izraelskú rukojemníčku, tvrdí Hamas

23.11.2024 16:46, aktualizované: 17:27

Izrael sa bezprostredne nevyjadril.

chesus

Svet je možné zmeniť a o tom chcem písať...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 74052x
Priemerná čítanosť článkov: 2962x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy